PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

FINANSE I DOTACJE

22.12.2016Inne

DODATKOWO

Finansowanie niepublicznych placówek specjalnych

Finansowanie niepublicznych placówek specjalnych wzbudza wiele wątpliwości formalnych. Co powinno się znaleźć we wniosku o udzielenie dotacji? Na jakie cele można spożytkować otrzymane pieniądze? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. 

Placówki specjalne wymienione zostały w art. 2 pkt 5 ustawy o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 1943 ze zm.). Zgodnie z tą regulacją system oświaty obejmuje m.in.:

  • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze;
  • specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania;
  • środki umożliwiające dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

Placówkom tym ustawa o systemie oświaty przyznała prawo do dotacji w art. 90 ust. 3a. Zgodnie z tym przepisem placówki niepubliczne, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy, otrzymują na każdego wychowanka dotację z budżetu powiatu w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego wychowanka tego rodzaju placówki w części oświatowej subwencji ogólnej dla danej jednostki samorządu terytorialnego, a w przypadku niepublicznych ośrodków umożliwiających realizację obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3 (rocznego przygotowania przedszkolnego), obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7 (upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim), a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego wychowanka tego rodzaju ośrodków w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego, pod warunkiem że osoba prowadząca placówkę przedstawi planowaną liczbę wychowanków organowi właściwemu do udzielenia dotacji, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji. 

Z dalszej części artykułu dowiecie
się Państwo m.in.:
  • Na jakie cele można wykorzystać przyznaną dotację? Jakiej kontroli podlega wykorzystanie przyznanych środków? 
Aby przejść do dalszęj części artykułu:Zaloguj się lub Uzyskaj dostęp
PRZECZYTAJ TAKŻE
10.01.2014
FINANSE I DOTACJE
Dotacje na uczniów niepełnosprawnych
11.01.2014
FINANSE I DOTACJE
Opodatkowanie dochodów
10.03.2014
FINANSE I DOTACJE
Zaniżona dotacja
04.03.2014
FINANSE I DOTACJE
Nowe zasady wydatkowania dotacji
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych