PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

FINANSE I DOTACJE

13.08.2014Pozyskiwanie funduszy

DODATKOWO

Wniosek o dotację na kolejny rok budżetowy

Wniosek o udzielenie dotacji na prowadzenie szkoły, przedszkola lub placówki niepublicznej organ prowadzący lub osoba przez niego upoważniona składa na rok kalendarzowy (nie szkolny).

Zgodnie z art. 90 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), aby otrzymać dotację, do organu właściwego do udzielania dotacji (gminy/powiatu/miasta na prawach powiatu) należy złożyć stosowany wniosek (co w praktyce oznacza przedstawienie informacji o planowanej liczbie uczniów). Trzeba to zrobić nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

Wniosek o udzielenie dotacji należy kierować:

a)do gminy – w przypadku przedszkoli, innych forma wychowania przedszkolnego (punkty i zespoły przedszkolne), szkół podstawowych i gimnazjów (z wyjątkiem specjalnych, sportowych lub mistrzostwa sportowego),

b)do powiatu – w przypadku szkół ponadgimnazjalnych oraz placówek, o których mowa w art. 2 ust. 5 i 7 ustawy o systemie oświaty (ośrodki szkolno-wychowawcze, w tym specjalne, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, bursy), a także poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

W przypadku miasta na prawach powiatu powyższy podział nie ma znaczenia.

W przypadku niepublicznych szkół artystycznych wnioski powinny być kierowane do ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego (zasadę udzielenia dotacji na szkoły artystyczne określa art. 90 ust. 4b-4e ustawy o systemie oświaty).

 

Dane wymagane we wniosku

Każda jednostka samorządu terytorialnego, zobowiązana do udzielenia dotacji na szkołę/placówkę danego typu i rodzaju, jest zobowiązana do określenia w uchwale rady (gminy/powiatu, miasta), zakresu danych, jakie ma zawierać wniosek o dotację. Najczęściej wzór wniosku o dotację stanowi załącznik do uchwały organu stanowiącego. W przypadku istnienia takiego wzoru warto z niego skorzystać. Dane zawarte we wniosku muszą być zgodne z danymi wynikającymi z aktualnego wpisu do ewidencji.

 

Z dalszej części artykułu dowiecie
się Państwo m.in.:
  • jakie najczęstsze błędy są popełniane przy wypełnianiu i składaniu wniosku o dotację? 
Autor:
Alicja Filipowska
Aby przejść do dalszęj części artykułu:Zaloguj się lub Uzyskaj dostęp
PRZECZYTAJ TAKŻE
10.01.2014
FINANSE I DOTACJE
Dotacje na uczniów niepełnosprawnych
11.01.2014
FINANSE I DOTACJE
Opodatkowanie dochodów
10.03.2014
FINANSE I DOTACJE
Zaniżona dotacja
04.03.2014
FINANSE I DOTACJE
Nowe zasady wydatkowania dotacji
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych