PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

SPRAWY KADROWE

01.04.2015Inne

DODATKOWO

Przerwy w odbywaniu stażu

Staż nauczyciela na wyższy stopień awansu zawodowego nie zawsze przebiega bez zakłóceń. Z chwilą jego rozpoczynania nie da się przewidzieć, czy jego realizacja zakończy się w planowanym pierwotnie terminie. Zdarzają się, i wcale nie należą do rzadkości, przerwy w odbywaniu stażu spowodowane chorobą lub urlopem nauczyciela, a niekiedy także kontynuacja stażu w innej szkole niż w tej, w której nastąpiło jego rozpoczęcie. Jakie – w świetle obowiązujących przepisów oświatowych – są zasady przedłużania stażu, jaki jest tryb postępowania w przypadku kontynuacji stażu, a także komu przysługują te uprawnienia?

Na wstępie naszych rozważań należy przypomnieć pojęcie stażu. Jest to okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach i placówkach w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a ustawy Karta Nauczyciela[1].

Przedłużenie stażu

Zagadnienie to zostało uregulowane w art. 9d ust. 5 ustawy Karta Nauczyciela. Zgodnie z obecnym brzmieniem tego przepisu, staż przedłuża się w przypadku nieobecności nauczyciela w szkole z powodu: czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy oraz urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc.

W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

Dyrektor szkoły powinien na piśmie poinformować nauczyciela, po jego powrocie do pracy, o przedłużeniu stażu, wskazując nowy termin zakończenia stażu.

Instytucja przedłużenia stażu ma zastosowanie dla odbywającego staż nauczyciela stażysty, nauczyciela kontraktowego oraz nauczyciela mianowanego.

 

Ustawa Karta Nauczyciela nie określa sposobu obliczania rocznego terminu, którego upływ powoduje konieczność ponownego odbycia stażu.

Przykład: Jeśli nieobecność w pracy z powodu choroby i urlopu macierzyńskiego trwała nieprzerwanie od 10.11.2013 r. do 8.11.2014 r., a zatem nie była dłuższa niż rok, należy przedłużyć staż o czas trwania tej nieobecności, tj. o 363 dni.

Jeśli ustawa oznacza termin, nie określając sposobu jego obliczania, termin oznaczony w latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca[2].

Nieobecności w pracy spowodowane chorobą trwającą krócej niż miesiąc nie powodują przedłużenia stażu.
Warto przypomnieć, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących okresu przedłużenia stażu, sposobu jego obliczania itp. można zwrócić się o stanowisko do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą, zgodnie z przepisami art. 9h ust. 1 pkt 1 ustawy Karta Nauczyciela.

 

[1]Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 191 z późn. zm.).

[2]Art. 110 i 112 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.).

 

Z dalszej części artykułu dowiecie
się Państwo m.in.:
  • Jakie zmiany w zasadach przedłużania stażu w razie nieobecności nauczyciela przynosi ostatnia nowelizacja ustawy o systemie oświaty? 
Autor:
Maria Pecyna
Aby przejść do dalszęj części artykułu:Zaloguj się lub Uzyskaj dostęp
PRZECZYTAJ TAKŻE
12.03.2014
SPRAWY KADROWE
Dokumentacja pracownicza
17.01.2014
SPRAWY KADROWE
Pracodawca czy zleceniodawca?
18.02.2014
SPRAWY KADROWE
Kwalifikacje nauczyciela gimnazjum
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych