PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

SPRAWY KADROWE

19.09.2014Pozyskiwanie funduszy

DODATKOWO

Awans zawodowy dyrektora placówki niepublicznej

Dyrektorem niepublicznej szkoły lub przedszkola może być nauczyciel, bez względu na posiadany stopień awansu zawodowego. Kolejne stopnie awansu może uzyskiwać w czasie zatrudnienia w swojej placówce.

Obowiązujące przepisy

Na podstawie art. 91b ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r., poz. 191) w zw. z art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b) Karty Nauczyciela, do nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych jednostkach oświatowych w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie m.in. przepisy art. 9–9i Karty Nauczyciela, czyli dotyczące awansu zawodowego.

Dyrektor niepublicznej szkoły lub przedszkola, który jest nauczycielem, może posiadać jeden z 4 stopni awansu zawodowego: nauczyciel stażysta, kontraktowy, mianowany albo dyplomowany.

O tym, jakie doświadczenie zawodowe (w tym stopień awansu) powinna posiadać osoba zatrudniona na stanowisku dyrektora w niepublicznej jednostce oświatowej, decyduje organ prowadzący. Nie obowiązuje tu zasada dotycząca dyrektorów zatrudnianych w publicznych placówkach, że nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze musi posiadać co najmniej stopień nauczyciela mianowanego. Zatem dyrektorem niepublicznej szkoły lub przedszkola może być także początkujący nauczyciel, jeżeli spełnia wymogi kwalifikacyjne określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2013 r., poz. 1207).

Dyrektor, który jest nauczycielem, ale nie posiada żadnego stopnia awansu zawodowego, a jest zatrudniony co najmniej na pół etatu, z dniem nawiązania stosunku pracy w niepublicznej jednostce oświatowej uzyskuje stopień nauczyciela stażysty (art. 9a ust. 2 Karty Nauczyciela).

Z dalszej części artykułu dowiecie
się Państwo m.in.:
  • Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego?
  • Jak przebiega postępowanie przed komisją kwalifikacyjną?
Autor:
Iwona Lesińska

Radca prawny, specjalista prawa pracy, prawa cywilnego i prawa administracyjnego.

Aby przejść do dalszęj części artykułu:Zaloguj się lub Uzyskaj dostęp
PRZECZYTAJ TAKŻE
12.03.2014
SPRAWY KADROWE
Dokumentacja pracownicza
17.01.2014
SPRAWY KADROWE
Pracodawca czy zleceniodawca?
18.02.2014
SPRAWY KADROWE
Kwalifikacje nauczyciela gimnazjum
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych