PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

SPRAWY KADROWE

26.05.2014Zatrudnianie i zwalnianie

DODATKOWO

Jaka umowa z pracownikiem?

W zakresie stosunku pracy pracownicy zatrudnieni w placówkach niepublicznych objęci są przede wszystkim przepisami Kodeksu pracy. Dotyczy to zarówno nauczycieli, jak i pracowników zatrudnionych na stanowiskach niepedagogicznych. 

Dla ustalenia treści stosunku pracy należy posługiwać się definicją wynikającą z art. 22 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Cechą odróżniającą stosunek pracy od stosunków cywilnoprawnych o wykonywanie usług (umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa agencyjna) jest podporządkowanie jednej strony (pracownika) kierownictwu drugiej strony (pracodawcy). Pracodawca ma prawo wydawania wiążących poleceń pracownikowi, które dotyczą pracy i są zgodne z umową o pracę oraz przepisami prawa, a pracownik jest zobowiązany do tych poleceń się stosować. Zatrudnienie na takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy strony podpiszą np. umowę zlecenia, ale z jej charakteru wynika to podporządkowanie jednej ze stron, to i tak będzie ona traktowana jako umowa o pracę. Kodeks pracy wyraźnie zabrania tego typu praktyk w art. 22 § 12.

W związku z powyższym nie jest prawnie dopuszczalne zatrudnianie pracowników w ramach umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia, jeżeli z zakresu obowiązków i istoty łączącego strony stosunku prawnego wynika, że jest to stosunek pracy. Należy także zwrócić uwagę, że zawieranie umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 powinna być zawarta umowa o pracę, stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł (art. 281 pkt 1 Kodeksu pracy).

Charakterystyczną cechą umów cywilnoprawnych jest równorzędność podmiotów. W odróżnieniu od umów o pracę, zawarcie umowy cywilnoprawnej nie oznacza podporządkowania jednej strony względem drugiej. Odmiennie jest w stosunku pracy, gdzie pracownik jest stroną podporządkowaną pracodawcy i jego podstawowym obowiązkiem jest stosować się do poleceń przełożonego, które dotyczą pracy i są zgodne z umową o pracę i przepisami prawa (art. 100 § 1 Kodeksu pracy). Przepisy nie zabraniają zawierania umów cywilnoprawnych z pracownikami, ale umowy te muszą wyraźnie wskazywać na ich cywilny, a nie pracowniczy charakter. 

Z dalszej części artykułu dowiecie
się Państwo m.in.:
  • jakie są różnice między umową o pracę a umowami cywilnoprawnymi? Kiedy warto zawrzeć z pracownikiem umowę cywilnoprawną?
Autor:
Dariusz Dwojewski
Aby przejść do dalszęj części artykułu:Zaloguj się lub Uzyskaj dostęp
PRZECZYTAJ TAKŻE
12.03.2014
SPRAWY KADROWE
Dokumentacja pracownicza
17.01.2014
SPRAWY KADROWE
Pracodawca czy zleceniodawca?
18.02.2014
SPRAWY KADROWE
Kwalifikacje nauczyciela gimnazjum
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych