PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ

13.05.2016Inne

DODATKOWO

Wakacyjne wyjazdy pod kontrolą . Jak zorganizować wypoczynek dzieci i młodzieży zgodnie z nowym rozporządzeniem?

6 kwietnia weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Wszyscy, którzy podczas nadchodzących wakacji  zamierzają zorganizować półkolonie, obóz wędrowny lub biwak, powinni najpierw poznać nowe przepisy.

1 kwietnia utraciło moc Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997r. w sprawie  warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. poz.67 i102, z 2009 r. poz.1696 oraz z 2015r. poz. 109). Nowe regulacje wprowadził art. 92t Ustawy o systemie oświaty  (Ustawa z 7 września 1991r. o systemie oświaty, Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 i z 2016r. poz. 35, 64 i 195).

 

Zgłaszamy wypoczynek

            Każdy wypoczynek trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni (również z noclegiem), organizowany podczas ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerw świątecznych, w kraju lub za granicą musi zostać zgłoszony do kuratora oświaty. Wyjątkiem od tej reguły są placówki oświatowe - nie mają one obowiązku zgłaszania wypoczynku trwającego do 3 dni.

            Wypoczynek organizowany dla dzieci własnych lub dzieci znajomych przez rodzinę lub osoby znane rodzicom osobiście nie podlega rozporządzeniu o wypoczynku dzieci i młodzieży.         

            Wypoczynek należy zgłosić on-line do bazy wypoczynku na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wypełniony formularz automatycznie przesłany zostanie do kuratora oświaty w danym województwie, tj.  właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku. Po zaakceptowaniu wniosku organ nadzoru pedagogicznego umieszcza zgłoszenie w bazie wypoczynku. Następnie formularz jest automatycznie przekierowywany do kuratora oświaty, na którego terenie będzie zorganizowany dany wypoczynek,  jednostki powiatowej sanepidu  oraz powiatowej lub miejskiej jednostki straży pożarnej - w miejscu odbywania się wypoczynku.

Z dalszej części artykułu dowiecie
się Państwo m.in.:
  • W jaki sposób zaplanować opiekę medyczną dla uczestników wypoczynku? Jakie kwalifikacje powinni posiadać kierownik wypoczynku i wychowawcy? 
Autor:
Kazimierz Stankiewicz

Od początku pracy zawodowej związany ze szkolnictwem niepublicznym – najpierw jako nauczyciel, od blisko 9 lat zaś jako dyrektor szkół. Od 3 lat jest członkiem zarządu organu prowadzącego 3 prywatne szkoły oraz doradza organowi prowadzącemu niepubliczne przedszkole.

Aby przejść do dalszęj części artykułu:Zaloguj się lub Uzyskaj dostęp
PRZECZYTAJ TAKŻE
11.03.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Dyrektor najemcą
04.03.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Organy statutowe w placówkach niepublicznych
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Statut placówki niepublicznej
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Status słuchacza szkoły dla dorosłych
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Współpraca zagraniczna
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych