PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ

13.08.2014Pozyskiwanie funduszy

DODATKOWO

Przekazywanie danych do SIO

Zgodnie z ustawą o systemie informacji oświatowej z dnia 15 kwietnia 2011r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 139, poz. 814 ze zm.) do 1 marca 2017 r. dane do systemu informacji oświatowej są przekazywane w dwóch systemach jednocześnie: tzw. „starym” SIO i „nowym” SIO (zmodernizowanym). Oba powyższe systemy obowiązują wszystkie szkoły i placówki oświatowe (bez względu na posiadane uprawnienia szkoły publicznej i bez względu na to czy szkoła/placówka jest dotowana czy nie). Nieprzekazanie danych do SIO podlega karze grzywny – art. 100-101 ustawy o SIO.

Oba systemy działają według różnych zasad teleinformatycznych, ale na moment sprawozdawczy powinny zawierać zgodne między sobą dane. Pamiętać należy, iż przekazanie danych w nowym SIO nie jest aktualnie widoczne dla samorządu. Przekazanie danych w nowym systemie wymaga przez dyrektora szkoły/placówki uzyskania dostępu (loginu i hasła). „Stary” system SIO wymaga jedynie zainstalowania programu SIO na szkolnym komputerze.

Wprowadzenie jednoczesnego działania obu systemów – „starego” i „nowego” – jest aktualnie swego rodzaju testem prawidłowości danych (MEN ma możliwość porównania danych z obu systemów). W „starym” systemie dane zawarte w SIO są sprawdzane pod względem kompletności i poprawności (w możliwym dla samorządu zakresie) przez pracowników samorządu. W „nowym” takiej możliwości nie ma – tylko raz do roku dane będą sprawdzane przez samorządy według stanu na 30 września, i to w ograniczonym zakresie. W związku z powyższym, odpowiedzialność za dane przekazane do systemu informacji oświatowej w „nowym” systemie w znacznie większym stopniu leży po stronie szkoły/placówki.

 

Przekazanie danych w „starym” systemie SIO do 2017 r.

„Stary” system SIO nie działa w przestrzeni internetowej, a informacja jest przekazywana do jednostki samorządu terytorialnego tylko trzy razy do roku: wg stanu na 10 września (z wyjątkiem przedszkoli niepublicznych i placówek pozaszkolnych), 30 września i 31 marca. Informacja musi być przekazana w formie elektronicznej, co oznacza, że wyeksportowany plik SIO należy dostarczyć na wybranym nośniku elektronicznym (płyta CD, pendrive itp.) z dołączonym do pliku Zestawieniem zbiorczym podpisanym przez dyrektora szkoły/placówki.

 

Uwagi dotyczące przekazywania danych w przypadku „starego” SIO:

  1) jednostką prowadzącą, do której należy przekazać plik SIO jest jednostka, w której szkoła/placówka znajduje się w ewidencji szkół i placówek niepublicznych,

2) klikniecie „Eksportuj do jednostki prowadzącej” nie oznacza, że plik ten samoistnie pojawi się w jednostce, do której należy go złożyć,

3) wyeksportowany (zaszyfrowany) plik otrzymuje nadaną automatycznie nazwę – w żadnym razie nie wolno tej nazwy zmieniać (nazwa pliku składa się z numeru REGON szkoły, dodatkowego identyfikatora typu i rodzaju szkoły, a plik zapisany jest w formacie .exp).

W przypadku wątpliwości co do sposobu wypełniania danych do bazy danych SIO, na stronie internetowej Centrum Informatyczne Edukacji (www.cie.men.gov.pl) w zakładce „System Informacji Oświatowej” znajdują się dwie instrukcje: obsługi programu i merytoryczna. Warto skorzystać z tej pomocy – będzie przydatna zwłaszcza dla początkujących.

Szczególną informacją są dane przekazane do bazy danych SIO według stanu na 30 września; służą one bowiem do obliczenia zarówno kwoty subwencji oświatowej, jak i dotacji celowej na wychowanie przedszkolne dla danej jednostki samorządowej na kolejny rok i podlegają szczególnej kontroli, w tym w zakresie danych przekazanych przez szkołę. Na wysokość tej kwoty ma bowiem wpływ bardzo wiele czynników – nawet drobnych.

Z dalszej części artykułu dowiecie
się Państwo m.in.:
  • jak poprawnie wypełnić dane w "starym" SIO?
Autor:
Alicja Filipowska
Aby przejść do dalszęj części artykułu:Zaloguj się lub Uzyskaj dostęp
PRZECZYTAJ TAKŻE
11.03.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Dyrektor najemcą
04.03.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Organy statutowe w placówkach niepublicznych
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Statut placówki niepublicznej
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Status słuchacza szkoły dla dorosłych
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Współpraca zagraniczna
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych