PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ

18.02.2014Promocja placówki

DODATKOWO

Współpraca zagraniczna

Co zrobić, aby placówka wyróżniała się spośród innych? Jednym ze sposobów uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej jest nawiązanie współpracy z instytucjami, dzięki którym możliwe będzie poszerzenie horyzontów – nie tylko dzieci, ale również nauczycieli. Doskonałą opcją mogą być partnerskie placówki zagraniczne.

Zwykło się myśleć, że nawiązanie kontaktów należy pozostawić nauczycielom języków obcych, ale nie do końca można się z tym zgodzić. Doskonale sprawdzają się w tym bowiem zespoły specjalistów z różnych dziedzin. Dzięki różnym spojrzeniom na współpracę może ona nabrać ciekawego kształtu.

Źródła informacji o współpracy

Najtrudniej jest zacząć. Mimo że wiemy, co możemy zyskać, kwestia organizacji sprawia, że nie wiemy, od czego zacząć. Jeśli wśród zaprzyjaźnionych placówek nie mamy nikogo, kto sam zajmował się czymś podobnym, musimy zacząć od różnych form poszukiwania informacji. W dzisiejszych czasach najprościej jest skorzystać z Internetu. Warto przeszukać fora dla nauczycieli, bo tam najczęściej dzielą się oni swoimi doświadczeniami i wspólnie rozwiązują problemy, z którymi spotykają się w procesie organizacji.

Inną formą znalezienia ciekawej placówki jest nawiązanie kontaktu z różnego rodzaju stowarzyszeniami. Przykładem takiej organizacji może być Prof-Europe Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego, zajmujące się prowadzeniem działalności informacyjnej i szkoleniowej wśród nauczycieli języka francuskiego. W zakresie działalności międzynarodowej członkowie stawiają na integrację europejską i wspieranie kontaktów między państwami. Jeśli więc interesuje nas ten krąg kulturowy, możemy śmiało zwrócić się do wspomnianej organizacji i liczyć na pokierowanie naszych działań.

Od kiedy świat jest dla nas otwarty, a ludzie coraz częściej migrują, warto zorientować się, czy wśród naszych dawnych znajomych nie ma kogoś, kto podjął pracę za granicą w podobnej placówce jak nasza i chętnie odnowi kontakty z Polską. Nie można też pominąć środowisk polonijnych, które czekają na kontakt z rodakami i mogą pomóc nam w przebrnięciu przez obcą biurokrację.

Inną formą otwarcia na zagranicę mogą być projekty europejskie. Warto dowiedzieć się, gdzie w naszym mieście znajdują się organizacje zajmujące się współpracą z innymi państwami. Nie zapominajmy o urzędzie marszałkowskim czy też miejskim i wydziałach odpowiedzialnych za współpracę z miastami partnerskimi.

Kiedy już uda nam się znaleźć cel wymiany międzynarodowej, powstaje problem finansowania przedsięwzięcia. Tutaj należy uruchomić własną wyobraźnię, a następnie ustalić zakres projektu i budżet.

Z dalszej części artykułu dowiecie
się Państwo m.in.:
  • gdzie szukać informacji,
  • jak wybrać partnera,
  • o czym warto pamiętać podejmując współpracę zagraniczną.
Autor:
Magdalena Retkowska
Aby przejść do dalszęj części artykułu:Zaloguj się lub Uzyskaj dostęp
PRZECZYTAJ TAKŻE
11.03.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Dyrektor najemcą
04.03.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Organy statutowe w placówkach niepublicznych
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Statut placówki niepublicznej
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Status słuchacza szkoły dla dorosłych
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Zasady organizacji kursów zawodowych
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych