PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ

26.02.2016Inne

DODATKOWO

Powrót do przeszłości – zmiany w ustawie o systemie oświaty

Pod koniec ubiegłego roku, 29 grudnia 2015, uchwalono ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 35). Jest to niezwykle istotna nowelizacja, bowiem podwyższa ona wiek rozpoczynania spełniania obowiązku szkolnego do 7 lat. Jednocześnie cofa ona reformę, która dwa lata temu obowiązkowo objęła po raz pierwszy dzieci urodzone w pierwszej połowie roku 2008, a które poszły do szkoły jako sześciolatki. Po niespełna dwóch latach obowiązywania nowych zasad mamy zatem powrót do poprzedniego, czyli obowiązującego dla dzieci urodzonych przed 2008 r., wieku rozpoczynania spełniania obowiązku szkolnego. 

W celu podwyższenia wieku, w którym rozpoczyna się spełnianie obowiązku szkolnego, do ustawy o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 2156 ze zm.) wprowadzana jest nowa treść art. 15 ust. 2, zgodnie z którym obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia. Czas wejścia w życie tego przepisu ustalony został w art. 20 nowelizacji, zgodnie z którym zmiana zacznie obowiązywać już 1 września 2016 r., czyli na początku nowego roku szkolnego. Od tego momentu dzieci w wieku 6 lat będą kontynuowały uczęszczanie do przedszkola, z wyjątkiem sytuacji, w której rodzic zadecyduje o wcześniejszym posłaniu do szkoły dziecka 6-letniego, które zgodnie z nowymi regulacjami nie osiągnęło jeszcze wieku spełniania obowiązku szkolnego.

 

Wcześniejsze przyjęcie dziecka do szkoły w 2016 r.

Rodzic będzie miał możliwość wcześniejszego posłania dziecka do szkoły na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym dyrektor szkoły – na wniosek rodziców – może przyjąć dziecko kończące w danym roku kalendarzowym 6 lat. Do tej pory przepis ten umożliwiał przyjmowanie do szkół dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończyły 5 lat, o ile wykazywały psychofizyczną dojrzałość do podjęcia nauki szkolnej, a decyzja dyrektora w tej sprawie była podejmowana przez dyrektora na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Zgodnie jednak z regulacjami, które również wejdą w życie 1 września, dyrektor przyjmie dziecko, które w danym roku osiągnie wiek 6 lat, o ile dziecko to:

  • korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym powinno rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo:
  • ma opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 82 oraz zatrudniającą pracowników mających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.

WAŻNE

Warto zauważyć, że do czasu wejścia w życie nowelizacji dyrektor podejmował decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka jedynie na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. W wyniku nowelizacji opinia poradni jest jedynie jednym z dwóch warunków stanowiących podstawę do podjęcia decyzji o wcześniejszym przyjęciu dziecka, z których wystarczające do wcześniejszego przyjęcia dziecka jest spełnienie jednego. Nowa regulacja powoduje jednocześnie, że dziecko wcześniej przyjmowane nie odbędzie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, bowiem na podstawie nowej treści art. 16 ust. 2 ustawy o systemie oświaty zostaje z tego obowiązku zwolnione.

Nowa treść przywołanych przepisów powoduje również, że dyrektor bada jedynie spełnianie warunków formalnych niezbędnych do przyjęcia dziecka, ale po ich spełnieniu nie może przyjęcia odmówić. 

Z dalszej części artykułu dowiecie
się Państwo m.in.:
  • Jakie są prawne możliwości opóźnienia edukacji tych dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku 6 lat? 
Autor:
Michał Łyszczarz
Aby przejść do dalszęj części artykułu:Zaloguj się lub Uzyskaj dostęp
PRZECZYTAJ TAKŻE
11.03.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Dyrektor najemcą
04.03.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Organy statutowe w placówkach niepublicznych
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Statut placówki niepublicznej
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Status słuchacza szkoły dla dorosłych
18.02.2014
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Współpraca zagraniczna
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych