PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

PORADY PRAWNE

19.06.2023FINANSE I DOTACJE
Szkoła prowadzona przez stowarzyszenie musi wymienić instalację elektryczną. Czy to jest remont czy modernizacja (kable są aluminiowe i to musimy zrobić)? Czy można to zrobić z dotacji?

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o wykonywaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2082) dotacje, o których mowa m.in. art.  25 i art. 26 (czyli dotacje dla szkół prowadzonych przez inne niż jednostki samorządu terytorialnego osoby prawne, przykładowo stowarzyszenia) są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane na sfinansowanie wydatków związanych z realizacją zadań organu prowadzącego, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900). Zgodnie ze wskazanym przepisem organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność. Do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności:

  1. zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki;
  2. wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie.

W orzecznictwie sądów administracyjnych zostało przyjęte stanowisko, że dotacja oświatowa ma charakter mieszany: podmiotowo-celowy. Dotacja jest udzielana jednostkom spoza sektora finansów publicznych na każdego ucznia, ale jednocześnie przeznaczona jest na ściśle określony cel polegający na realizacji konkretnych zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. W wyroku WSA w Warszawie dnia 20 marca 2020 r., sygn. akt VIII SA/Wa/65/20 skład orzekający przyjął, że wydatki poniesione na prace remontowe czy też konserwację związane z naprawę podłogi stanowią realizację zadań szkoły w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Wydatki związane z bieżącym remontem pomieszczeń w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecka, także należy uznać za wydatki przeznaczone na realizację zadań szkoły w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Z kolei w wyroku WSA w Gliwicach z dnia 1 czerwca 2022 r., III SA/Gl 1708/21 sąd uznał, że opisanie faktury jako „modernizacja ogrzewania” nie wyklucza możliwości kwalifikacji wydatku jako remontu.

Reasumując, wymianę instalacji elektrycznej należy uznać za remont, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniów, a jego koszt można pokryć z dotacji.

DODATKOWO

PODOBNE PYTANIA W KATEGORII FINANSE I DOTACJE
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych