PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

PORADY PRAWNE

08.01.2020FINANSE I DOTACJE
Kto w przedszkolu niepublicznym może sprawować nadzór pedagogiczny? Jakie kwalifikacje powinien mieć dyrektor sprawujący nadzór pedagogiczny, a jakie nauczyciel sprawujący nadzór pedagogiczny? Czy nauczyciel musi zajmować stanowisko kierownicze w takim przypadku?

Zacząć należy od tego, że nie ma obowiązku prowadzenia wewnętrznego nadzoru pedagogicznego w przedszkolu niepublicznym. Przepisem, który ma tutaj szczególne znaczenie dla dyrektorów jednostek niepublicznych jest § 35 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1658 ze zm.), zgodnie z którym przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do niepublicznych szkół i placówek, z wyjątkiem § 22–24 i § 34. Oczywiście przez „szkoły i placówki” należy również rozumieć przedszkola niepubliczne. W pierwszej kolejności należy zatem ustalić, jakie regulacje znajdują się w przepisach, które do niepublicznych przedszkoli nie mają zastosowania, czyli § 22–24 rozporządzenia. Otóż zgodnie z § 22 dyrektor we współpracy z innymi nauczycielami zajmującymi stanowiska kierownicze, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego:

  • przeprowadza ewaluację wewnętrzną i wykorzystuje jej wyniki do doskonalenia jakości pracy przedszkola,
  • kontroluje przestrzeganie przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły lub placówki;
  • wspomaga nauczycieli w realizacji ich zadań, w szczególności przez diagnozę pracy przedszkola, planowanie działań rozwojowych, w tym motywowanie nauczycieli do doskonalenia zawodowego oraz prowadzenie działań rozwojowych,
  • monitoruje pracę szkoły lub placówki.

Rozporządzenie wprost zatem wyłącza w stosunku do przedszkoli niepublicznych konieczność stosowania przepisów dotyczących podstawowych form nadzoru wewnętrznego, czyli ewaluacji wewnętrznej, kontroli i wspomagania.

W przedszkolu niepublicznym nie ma zatem obowiązku prowadzenia wewnętrznego nadzoru pedagogicznego. Co za tym idzie – nie zostały sformułowane żadne wymaganie dotyczące osób, które taki nadzór miałyby prowadzić.

Brak obowiązku nie oznacza jednak, że nadzoru takiego nie można prowadzić – jak najbardziej jest on dopuszczalny, ale zasady jego prowadzenia określa wyłącznie organ prowadzący lub dyrektor. Jako osoba właściwa do sprawowania nadzoru pedagogicznego może zatem zostać wyznaczony dowolny nauczyciel przedszkola. Nie musi on zajmować stanowiska kierowniczego.

DODATKOWO

PODOBNE PYTANIA W KATEGORII FINANSE I DOTACJE
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych