Treści zawarte w tej części serwisu dostępne są
po zalogowaniu!
MASZ JUŻ KONTO?
ZALOGUJ SIĘ!
LOGIN (ADRES E-MAIL)
*
HASŁO
*
PRZYPOMNIJ HASŁO
NIE MASZ JESZCZE
KONTA?
Uzyskaj dostęp do:
Regularnie aktualizowanej bazy ponad 300 dokumentów przygotowanych wyłącznie na potrzeby placówek niepublicznych.
Zestaw procedur, studiów przypadków i wskazówek dotyczących pozyskiwania dotacji oraz finansowania placówki
Wsparcie ekspertów w zakresie zarządzania placówką niepubliczną, prowadzenia nadzoru pedagogicznego, a także zakładania placówki
Porady prawne w trybie indywidualnych konsultacji w obszarze spraw kadrowych, dotacji, nadzoru pedagogicznego i innych
Uzyskaj dostęp
PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
UZYSKAJ DOSTĘP
ZAPAMIĘTAJ MNIE
PRZYPOMNIJ HASŁO
KONTAKT
REGULAMIN
O PORTALU
AKTUALNOŚCI
ZMIANY W PRAWIE
KOMENTARZE I INTERPRETACJE
ORZECZNICTWO W PRAKTYCE
KOMUNIKAT MEIN
DOKUMENTACJA
FINANSE I DOTACJE
NADZÓR PEDAGOGICZNY
SPRAWY KADROWE
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
ZAKŁADANIE PLACÓWKI
JESTEŚ TUTAJ:
STRONA GŁÓWNA
Inne
Zapytaj eksperta
Finanse i dotacje
239
Nadzór Pedagogiczny
106
Sprawy Kadrowe
116
Zarządzanie Placówką
95
Zakładanie Placówki
27
Inne
28
Wszystkie porady prawne
OSTATNIO
DODANE W DOKUMENTACJI
Rejestr ryzyka w przedszkolu
Przykładowe procedury działań profilaktycznych i interwencyjnych dyrektora szkoły lub placówki
Checklista - psychofizyczna kondycja uczniów
Wdrażanie nowego systemu awansu zawodowego nauczycieli w świetle przepisów przejściowych_Tabela
Opinia o zajęciach
PORADY PRAWNE
Inne
11.10.2024
INNE
Dzień dobry, ostatnio zadałam pytanie "Czy pomoc nauczyciela (nie posiada kwalifikacji pedagogicznych) może samodzielnie sprawować opiekię nad dziećmi, np. w czasie porannego dyżuru pozostaje sama z grupą przedszkolną lub jest sama z grupą podczas posiłków" . Otrzymałam odpowiedź, za która dziękuję. Wynika z niego, że pomoc nauczyciela nie może pozostawac sama z dziećmi. Podczas wyszukiwania odpowiedzi na moje pytanie znalazłam archiwalny wpis: "PORADY PRAWNE 07.02.2019NADZÓR PEDAGOGICZNY Czy pomoc nauczyciela zatrudniona w przedszkolu integracyjnym może samodzielnie sprawować czynności opiekuńcze w stosunku do dzieci? Są to godziny porannego dyżuru w przedszkolu od 6.30 do 7.30 oraz dyżuru popołudniowego od 16.30 do 18.00. Nauczyciele pracują w godzinach 7.30–16.30. Czy zakres tych czynności opiekuńczych powinien być ujęty w zakresie obowiązków? Proszę o podanie podstawy prawnej. Obowiązujące przepisy nie określają zadań pomocy nauczyciela, natomiast osoba ta nie może wyręczać nauczyciela, czyli prowadzić zorganizowanych zajęć opiekuńczych. Natomiast przepisy nie wykluczają możliwości sprawowania opieki/nadzoru nad dziećmi czekającymi na rozpoczęcie zajęć lub na odbiór przez rodziców po zajęciach, bez prowadzenia zajęć opiekuńczych. Czynności opiekuńcze powinny zostać określone w umowie o pracę, w statucie lub w inny sposób przez pracodawcę – art. 94 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 917 z późn. zm." Czy jest on już nieaktualny? Czy jeśli mam zapisy w statucie, ze jest stanowisko pomoc nauczyciela i do jej zadań należy m.in. opieka nad dziećmi bez prowadzenia zajęć opiekuńczych, pozwala jednak na pozostawanie z dziećmi bez nauczyciela?
01.10.2024
INNE
Czy pomoc nauczyciela (nie posiada kwalifikacji pedagogicznych) może samodzielnie sprawować opiekię nad dziećmi, np. w czasie porannego dyżuru pozostaje sama z grupą przedszkolną lub jest sama z grupą podczas posiłków
27.07.2023
INNE
Realizuję w placówce niepublicznej (ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy) Wczesne Wspomaganie Rozwoju. Większość podopiecznych realizuje 4 godziny terapii w miesiącu. Na każdą godzinę składa się 45 min terapii i w zależności od potrzeb, pozostały czas specjalista wykorzystuje na sporządzenie dokumentacji, rozmowę z rodzicem lub przygotowanie do terapii. Każdą zrealizowaną terapię rejestrujemy w dzienniku elektronicznym w wymiarze 45 min, ponieważ dziennik jest również narzędziem do przygotowania grafików poszczególnych specjalistów. W naszej placówce stworzyliśmy gabinet, w którym specjaliści mają odpowiednie warunki do pracy przy komputerze, dlatego też w sali terapeutycznej nie wykonują pracy biurowo-formalnej czy planu terapii. Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego zwrócił się do mnie z pismem, w którym prosi o szczegółowy opis organizacji WWR wraz z dołączeniem dokumentacji potwierdzającej ilość zrealizowanych godzin terapii. Wraz z odp. dostarczyłam wydruk z dziennika, w którym jest zarejestrowana każda terapia z podaniem daty, godziny rozpoczęcia i zakończenia terapii. Zgodnie ze stanem faktycznym z dziennika wynika, że terapia trwa 45 min. Wobec czego Wydział Edukacji zwrócił się do mnie z kolejnym pismem, tym razem wzywającym do wyjaśnienia, dlaczego terapia trwa 45 min a nie 60 min. Wobec powyższego proszę o interpretację § 6: „Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu”. Czy organizuję zajęcia prawidłowo? Czy jednak terapia powinny trwać 60 min, a uzupełnianie dokumentacji, rozmowa z rodzicami, przekazywanie zaleceń, często w formie pisemnej i przygotowanie do terapii należy planować po zrealizowaniu 60 min terapii?
07.11.2022
INNE
Czy przedszkole niepubliczne ma obowiązek realizować awans zawodowy dla nauczycieli na nowych zasadach? Żaden z obecnie zatrudnionych nauczycieli w placówce nie chce realizować awansu. Podobna kwestia dotyczy oceny pracy nauczyciela. Czy musi być ona obligatoryjnie dokonywana również w placówce niepublicznej?
06.06.2022
INNE
Jakie przepisy prawa wymagane w szkołach publicznych prowadzonych przez JST nie obowiązują w szkołach publicznych prowadzonych przez inny podmiot (np. fundację)? Jakie są różnice prawne pomiędzy tymi dwoma typami szkół?
04.11.2021
INNE
Czy konieczne jest informowanie kuratorium oświaty o skreśleniu 17-letniego ucznia z listy uczniów?
11.05.2021
INNE
Czy szkoła publiczna, prowadzona przez Stowarzyszenie, zatrudniająca 36 pracowników, może wprowadzić Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Czy nauczycielom należy się ekwiwalent za urlop z ZFŚS?
09.04.2021
INNE
Czy w związku z zamknięciem przedszkoli można prowadzić indywidualne zajęcia specjalistyczne dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz indywidualne zajęcia w ramach zespołu WWR?
16.03.2021
INNE
Czy państwowa szkoła podstawowa może na zajęciach z podstawy programowej (tj. edukacji wczesnoszkolnej) przeprowadzić cykl spotkań TUS? Czy dzieci nie będą traciły na tym lekcji? Czy rodzice mogą nie zgodzić się na to, aby ich dziecko uczestniczyło w zajęcia TUS? Co w sytuacji, gdy rodzice się nie zgodzą – dziecko wtedy powinno mieć zajęcia z podstawy programowej, czy musi poczekać, aż zajęcia TUS się skończą?
16.03.2021
INNE
Jakie są zasady organizowania nauczania domowego dla dziecka odbywającego roczne przygotowanie przedszkolne?
1
2
3
NASTĘPNA
SZUKAJ
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych
Uzyskaj dostęp
TERMINARZ
PIERWSZY W POLSCE PORTAL
DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
ZAWARTOŚĆ SERWISU
DOKUMENTACJA
FINANSE I DOTACJE
NADZÓR PEDAGOGICZNY
SPRAWY KADROWE
ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
ZAKŁADANIE PLACÓWKI
PRAWO
NASI EKSPERCI
JOANNA LESIŃSKA
radca prawny, autorka publikacji z zakresu prawa pracy i pra...
MICHAŁ ŁYSZCZARZ
prawnik, ekspert prawa oświatowego i samorządu terytorialneg...
JUSTYNA ŚWIDER
Specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego. Abs...
KONTAKT
O PORTALU
FORMULARZ KONTAKTOWY
REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI
Copyright © 2014 forum. All rights reserved.