PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

PORADY PRAWNE

31.01.2020FINANSE I DOTACJE
Prowadzę działalność gospodarczą od 12 lat, przedszkole niepubliczne od 5 lat i dwie szkoły podstawowe niepubliczne od 2 lat, w których jestem dyrektorem. Jak powinnam sobie wypłacać wynagrodzenie? Na konto firmowe czy prywatne, z jakim opisem? Czy np.: wynagrodzenie dyrektora/nota księgowa nr…? I w jakiej maksymalnej kwocie na każdą placówkę? Wynagrodzenie jest należne osobie fizycznej zajmującej stanowisko dyrektora, a co za tym idzie, powinno być wypłacane na konto prywatne. Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 17 ze zm.), a limit wynagrodzenia wynosi 150% średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, o którym mowa w art. 30 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215), czyli 8404 zł. brutto. Taki limit dotyczy każdej z jednostek z osobna. W związku z tym, z jakim opisem dokonywać przelewu i jak potem to opodatkować? Jaki dokument zastosować pod to przekazanie środków – umowę sama ze sobą, uchwałę, notę księgową?

Od dnia 1 stycznia 2020 r. wysokość wynagrodzenia odnoszona do limitu finansowanego z dotacji samorządowej jest uzależniona od wymiaru zadań, określanego jak wymiar etatu pracownika (8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo). W związku z prowadzeniem 3 niepublicznych placówek z dotacji na każdą z nich może zostać pobrane wynagrodzenie w wysokości uzależnionej od wymiaru pracy dyrektora na rzecz każdej z nich (art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 17). W sytuacji podanej w pytaniu niemożliwe jest wykonywanie pracy dyrektora na rzecz przedszkola i 2 szkół w pełnym wymiarze, co oznaczałoby łącznie pracę 24 godziny dziennie. Należy więc ustalić odpowiednie proporcje, według których zostanie przeliczony ww. limit, uzależnione od wymiaru zadań wykonywanych na rzecz danego przedszkola i każdej szkoły.

Wynagrodzenie można wypłacić na konto prywatne lub ewentualnie także firmowe z opisem „wynagrodzenie dyrektora niepublicznej szkoły.../niepublicznego przedszkola...”, aby nie było wątpliwości, której placówki dotyczy i z której dotacji zostało wypłacone. Jego pobranie można potwierdzić notą księgową, natomiast osoba fizyczna prowadząca niepubliczną placówkę nie może w ważny sposób sama ze sobą zawrzeć umowy, w której powierzy sobie stanowisko dyrektora za wynagrodzeniem.

Opodatkowanie wynagrodzenia dyrektora wypłaconego z dotacji jest uzależnione od formy opodatkowania, jaką wybrała dana osoba prowadząca działalność gospodarczą i będąca organem prowadzącym (np. tzw. liniówka, skala podatkowa itp.) – art. 21 ust. 36 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387).

DODATKOWO

PODOBNE PYTANIA W KATEGORII FINANSE I DOTACJE
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych