PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

PORADY PRAWNE

05.08.2021FINANSE I DOTACJE
Uczeń z obywatelstwem polskim, mieszkający w Londynie z dniem 04.08.2021 roku został przyjęty do szkoły niepublicznej na edukację domową. Po przeanalizowaniu jego wyników z egzaminu klasyfikującego do danego oddziału, została podjęta decyzja o przyjęciu go do 3 klasy szkoły podstawowej od września 2021 roku – na edukację domową. Został zgłoszony do SIO. Informacja o przyjęciu ucznia została także zgłoszona do urzędu gminy, która to przekazuje subwencję według liczby dzieci w naszej placówce. W statucie szkoły jest ujęta rekrutacja ciągła. Czy gmina może odmówić udzielenia subwencji dla w/w ucznia? Czy jest podstawa prawna, aby takiego ucznia nie przyjąć do szkoły w opisanej wyżej sytuacji? 

Na podstawie art. 172 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2021 r., poz. 1082, statut konkretnej szkoły niepublicznej określa zasady przyjmowania uczniów do szkoły, a więc to ze statutu musi wynikać, czy ewentualnie w sytuacji przedstawionej w pytaniu możliwe jest odmówienie przyjęcia ucznia do szkoły. Żaden obowiązujący przepis nie uzależnia prawa przyjęcia do szkoły lub korzystania z nauki w szkole od przyznania dotacji na ucznia.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 2029, niepubliczne szkoły, w których jest realizowany obowiązek szkolny (szkoły podstawowe), otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego będącej dla tych szkół organem rejestrującym, w wysokości równej kwocie przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego. Subwencja oraz dotacja przysługują na ucznia objętego edukacją domową z tym, że są niższe niż na ucznia uczęszczającego na zajęcia do szkoły, co wynika z załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 grudnia 2020 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2021 (Dz.U. z 2020 r., poz. 2384). Reasumując, jeśli uczeń został przyjęty do szkoły zgodnie z jej statutem, dyrektor prawidłowo wydał decyzję o zezwoleniu na realizowane obowiązku szkolnego poza szkołą oraz ucznia wykazano w SIO i uwzględniono w miesięcznej liczbie uczniów to od września 2021 r. (od momentu przyjęcia do szkoły) przysługuje na niego dotacja, a organ dotujący nie powinien odmawiać jej przekazywania. 

DODATKOWO

PODOBNE PYTANIA W KATEGORII FINANSE I DOTACJE
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych