PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

PORADY PRAWNE

15.02.2022FINANSE I DOTACJE
Czy z dotacji oświatowych niepublicznego przedszkola specjalnego można wypłacić premie (kwartalne, roczne) dla pracowników? Regulamin pracy dopuszcza wypłatę takich świadczeń. Czy premie mogą otrzymać również pracownicy administracyjni (księgowi, kadrowi), personel pomocniczy (pomoc nauczyciela, konserwator)? Czy premia przysługuje dyrektorowi, który również prowadzi zajęcia dydaktyczne? Czy z dotacji oświatowej można zatrudnić w niepublicznym przedszkolu kierowcę do dowozu dzieci na zajęcia oraz wyjazdów na wycieczki, zajęcia z hipoterapii, wyjazdów na basen.

Ad 1.

Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1930) dotacje są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Rola dotacji oświatowej nie polega na subsydiowaniu wszelkiej działalności prowadzonej przez szkołę bądź jednostkę prowadzącą szkoły ani też pokrywaniu wszelkich jej wydatków. Dotacje mogą być wykorzystywane na pokrycie bieżących wydatków szkoły, o ile wydatki są powiązane z zadaniami w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Oznacza to, że dotacja może być przeznaczona na premie, jeżeli zostanie przyznana w związku z wykonywaniem przez pracowników zadań związanych z dydaktyką, wychowaniem i opieką nad uczniami. Warunek ten wyklucza finansowanie z dotacji premii dla pracowników, którzy nie zajmują się bezpośrednio procesem dydaktycznym i wychowawczym. Pracownicy administracyjni i personel pomocniczy nie mogą otrzymać premii finansowanej z dotacji.

Nauczyciele i dyrektor przedszkola prowadzący zajęcia dydaktyczne mogą mieć przyznane premie za realizację zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego. Istotne jest, żeby nie przekraczać limitów wynagrodzeń, które mogą być finansowane z dotacji.

Ad 2.

Przepis art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1930) określa katalog wydatków, które mogą zostać pokryte z dotacji dla szkół publicznych i niepublicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. W odpowiedzi na interpelację nr 13780 z dnia 18 lipca 2017 r. w sprawie możliwości finansowania z otrzymanej dotacji kosztów transportu dzieci do prowadzonej przez stowarzyszenie niepublicznej placówki oświatowej Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło swój pogląd na ww. kwestię. Odpowiedź dotyczyła art. 90 ustawy o systemie oświaty, ale przepis ten został przeniesiony do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Wyjaśnienia wtedy udzielone można traktować jako nadal aktualne.

W opinii MEN wydatki ponoszone w związku z dowozem dzieci do szkoły (tj. koszty wynajmu pojazdu oraz wynagrodzenie kierowcy), o ile można je jednoznacznie powiązać z realizowanym przez określoną szkołę lub placówkę procesem dydaktyczno-wychowawczym, mogą być pokryte z dotacji. Jeśli np. szkoła lub placówka zostanie tak zorganizowana, że przyjmie na siebie obowiązek zapewnienia dowożenia uczniów z określonych miejsc na zajęcia edukacyjne i zapewnienia im również w tym czasie opieki, to jest możliwe finansowanie tego rodzaju wydatków w ramach zadań szkoły w zakresie kształcenia i opieki.

W przypadku uczniów niepełnosprawnych zadania związane z opieką są dalej idące. Jeżeli zatem zostaną poczynione odpowiednie zapisy w statucie placówki dotyczące transportu uczniów, ponoszenie takiego kosztu z dotacji jest zasadne.

DODATKOWO

PODOBNE PYTANIA W KATEGORII FINANSE I DOTACJE
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych