PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

PORADY PRAWNE

03.03.2022ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
W zespole niepublicznych placówek oświatowych funkcjonują szkoła podstawowa specjalna, szkoła przysposabiająca do pracy i punkt przedszkolny terapeutyczny. Do tej pory tzw. oddziały zerówki funkcjonowały w punkcie przedszkolnym. Mamy wiele chętnych dzieci do punktu przedszkolnego. By stworzyć miejsca, chcielibyśmy dwie „zerówki” przenieść do szkoły. Jaka jest procedura? Czy jest konieczność utworzenia zespołu szkolno-przedszkolnego?

Podstawą przekształcenia punktu przedszkolnego w przedszkole jest art. 181 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) zgodnie z którym przekształcenie niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego, prowadzonej przez osobę prawną lub osobę fizyczną, w niepubliczne przedszkole wymaga dokonania zmiany we wpisie do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą ze względu na miejsce prowadzenia przedszkola w trybie określonym w art. 168 ust. 13, z tym że do zgłoszenia do ewidencji dołącza się statut przedszkola. Jednakże w pytaniu jest wskazane, że docelowo przedszkole ma działać jako oddziały w szkole podstawowej. Oznacza to, że nie można zastosować tego przepisu i przekształcić punktu przedszkolnego w oddziały przedszkolne w szkole podstawowej.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu można dokonać likwidacji punktu przedszkolnego z jednoczesnym uruchomieniem procedury zmiany statutu szkoły w kierunku uwzględnienia w strukturze oddziałów przedszkolnych. W pierwszej kolejności należy zatem opracować nowy statut szkoły oraz podjąć działania zmierzające do zapewnienie podwyższonych standardów w zakresie warunków lokalowych i organizacyjnych w przypadku przedszkola. W zgłoszeniu zmiany w ewidencji wskazuje się określenie typu placówki, datę rozpoczęcia jej funkcjonowania jako szkoły z oddziałami przedszkolnymi,miejsce prowadzenia oddziałów przedszkolnych oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających: możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, realizację innych zadań statutowych, bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy.

Co do konieczności tworzenia zespołu szkolno – przedszkolnego, to w przypadku placówek niepublicznych nie działa przepis art. 92 Prawa oświatowego stanowiący o obowiązku powstania zespołu szkolno – przedszkolnego.

DODATKOWO

PODOBNE PYTANIA W KATEGORII ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych