PIERWSZY W POLSCE PORTAL DYREKTORÓW SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH

PORADY PRAWNE

25.07.2022ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Czy do szkoły policealnej dla dorosłych może zostać przyjęty warunkowo słuchacz, który ukończył szkołę średnią w Rosji i nie posiada uznania kuratorium oświaty dla swojego poziomu wykształcenia i dopiero będzie składać wniosek o uznanie wykształcenia przez kuratora oświaty?

Stosownie do art. 172 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) statut szkoły niepublicznej powinien określać zasady przyjmowania uczniów, z tym że w przypadku szkół ponadpodstawowych statuty muszą uwzględnić m.in. warunki, o których mowa w art. 136 ust. 1 Prawa oświatowego (warunki przyjęcia do publicznej szkoły policealnej), a w przypadku szkół dla dorosłych warunki, o których mowa w art. 141 ust. 1 Prawa oświatowego (warunki przyjęcia do publicznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych).

W kontekście pytania należy sięgnąć po przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1283). Zgodnie z § 6 pkt 4 lit. a) ww. rozporządzenia uczeń przybywający z zagranicy jest kwalifikowany na odpowiedni semestr oraz przyjmowany do publicznej szkoły policealnej na podstawie:

  1. świadectwa lub innego dokumentu wydanego za granicą potwierdzających w Rzeczypospolitej Polskiej wykształcenie średnie lub uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia,
  2. świadectwa lub innego dokumentu wydanego za granicą uznanych za dokumenty potwierdzające w Rzeczypospolitej Polskiej wykształcenie średnie lub średnie branżowe, lub uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia, albo
  3. ostatecznej decyzji administracyjnej w sprawie potwierdzenia w Rzeczypospolitej Polskiej wykształcenia średniego lub średniego branżowego, lub uprawnienia do ubiegania się o przyjęcie na studia,
  4. świadectwa lub innego dokumentu wydanych za granicą uznanych w drodze nostryfikacji do dnia 31.03.2015 r. za równorzędne ze świadectwem dojrzałości, świadectwem ukończenia liceum ogólnokształcącego, świadectwem ukończenia liceum profilowanego lub świadectwem ukończenia technikum.

Podkreślenia wymaga, że przepisy rozporządzenia wprowadzają pewne ułatwienie dla osób, które w odpowiednim czasie nie mogą przedłożyć dokumentów. Zgodnie z § 12 ust. 1 jeżeli uczeń przybywający z zagranicy nie może przedłożyć dokumentów, zostaje zakwalifikowany do odpowiedniej klasy lub na odpowiedni semestr lub rok kształcenia oraz przyjęty do publicznej szkoły lub publicznej placówki artystycznej na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Jednakże zgodnie z § 12 ust. 2 rozporządzenia przepisu § 12 ust. 1 nie stosuje się do publicznej szkoły policealnej.

Z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że osoba przybywająca z zagranicy, która nie spełni powyższych warunków nie może być przyjęta do szkoły policealnej. Powyższe przepisy mają rangę przepisów powszechnie obowiązujących i nie można ich zmieniać przez wprowadzanie warunkowego przyjęcia do szkoły.

DODATKOWO

PODOBNE PYTANIA W KATEGORII ZARZĄDZANIE PLACÓWKĄ
Uzyskaj
dostęp
do
Ponad
250
DOKUMENTÓW DOSTOSOWANYCH
DO SPECYFIKI SZKÓŁ
I PRZEDSZKOLI NIEPUBLICZNYCH
90
ARTYKUŁÓW PORUSZAJĄCYCH
PROBLEMY OŚWIATY NIEPUBLICZNEJ
720
Porad prawnych